דף הבית >> גישור כללי ומשפחתי >> מרכז גישור ובוררות ברוח היהדות - רשימת מגשרים >> מגשר - גישור - בחולון - בתל אביב - במרכז - אוריה זמיר

 


 
                                   
אוריה זמיר

מגשר משפחה / גירושין ועסקי מוסמך
מוסמך גירושין בשיתוף פעולה (בהסכמה) IACP
משפטן תורני/הלכתי, בורר כהלכה ואזרחי
  4846136  -  050

קליניקות : חולון, בני ברק וירושלים.
 
מהו גישור ולמי הוא טוב / מתאים
 
גישור ככלל, הינו תהליך שנועד לגשר על פערים והבדלים. יתכנו פערים בין שתי גדות נהר, יתכנו הבדלי גישה בין אנשים, ויתכנו מחלוקות כלכליות, פוליטיות, חברתיות ואחרות.
 
כאשר מדובר בשתי גדות של נהר, ברור כי גשר פיזי הוא הפתרון הנאות (ראה תמונה לעיל).
הגישור במקרה זה קל באופן יחסי, הרי לגדות הנהר אין התנגדות לחפץ שיגשר ביניהן, לא התנגדות
עקרונית, לא רגשית ולא כלכלית. אין להן דעה כנגד הגדה שממול ולא התנגדות לגשר שיונח עליהן, או לאנשים שיעסקו במלאכה.
 
ואולם, כאשר מדובר בבני אדם, ישנם היבטים נוספים להסבר הענייני (ענייני - כמו מחלוקת כספית בין שני שותפים לעסק). כאן מתוספים משקעים רגשיים (ואחרים) שיש לצדדים, משקעים אלה יהוו גורם המקשה על הצדדים ליישב את המחלוקת העניינית (הכלכלית).
 
פערים בין בני-אדם יכולים להיות על רקע סוציו-אקונומי, דתי, עדתי, פוליטי, מעמדי, הבדלי רקע כמו עובד ומעסיק, או הבדלי גיל ובגרות נפשית, פער השכלתי ועוד ועוד.
 
הדרך הטובה ביותר לפתור / ליישב / לנהל מחלוקות, הינה הדברות בין הצדדים. דרך זאת הינה הדרך הנפוצה והשכיחה ביותר. רוב המחלוקות בעולמנו נפתרות על-ידי הדברות ובשיתוף מחשבה ופעולה, תוך התחשבות וגישור מעל הפערים הרגשיים.
 
בדרך לפתרון מחלוקות מוערכים ונמדדים הפערים שבין הצדדים. ככל שהפער עמוק יותר(וגם מתוך אי היכרות עם הכלים העומדים לרשותם, חלקם או כולם) יעדיפו הצדדים לבחור בכלי מנוכר יותר, גוף או ערכאה שתפתור את המחלוקת לכאן או לכאן, לנצח או להפסיד, להיות או לחדול. גוף שכל האחריות לפתרון תוטל עליו.
 
בציר הפתרון, קיימים חמישה כלים / רמות אפשריים :
א.      הדברות בין הצדדים.   ב. ייעוץ מקצועי.   ג. גישור.   ד. בוררות.   ה. תביעה בבית משפט.
 
החלטת הצדדים באיזה כלי לבחור, תעשה על רקע מורכבות הפערים ו"כמויות" המשקעים הקיימות בין הצדדים. ככל שהקשר בין הצדדים טעון פחות, יבחרו בכלי החמור פחות, שגם משאיר משהו מההחלטה על אופי הפתרון והאחריות עליו בידיהם.
 
בארבע הרמות ב-ה נמצא השוני ברמת "הכוח" הניתן בידי הגורם החיצוני (צד ג'), חלקו ואחריותו על הפתרון.
 
ברמות א-ג נמצאת השליטה בתוצאה, ברמה זאת או אחרת בידי הצדדים, תוך "פתיחות" משתנה לקבלת השפעות חיצוניות מהסביבה (שבכל הרמות נקרא להשפעה מבחוץ – צד ג').
 
ברמה הראשונה א', השליטה בתהליך ובתוצאותיו נמצאת בידי הצדדים באופן מוחלט.
ברמה ב', מאפשרים הצדדים ליועץ לנווט אותם לפתרון ולתת להם כליי בחירה לפתרון קונפליקטים.
יחד עם זאת, בתפקידו המוצהר של היועץ טמונה היכולת של הנועצים "להתנער" מעצותיו.
ברמה ג' , הגישור, מתחייבים הצדדים לתהליך הגישור, לאופיו ולכך שהמגשר קובע את סדרי הגישור ואת הכללים על-פיהם הוא יתנהל. ההכרעה בגישור נשארת בידי בעלי-הדין (להלן המגושרים), קולם נשמע עד תום, הם מביאים את כל הראיות שבידיהם, כולל אלה שלא היו נשמעות ונראות בבית המשפט, מחמת כפיפותו לדיני-ראיות.
ברמה ד' , בוררות, חותמים הצדדים על שטר בוררות המסמיך את הבורר לברור ולפסוק במחלוקת על-פי הנושאים בהם מוענקת לבורר הסמכות לפסוק את הדין. יוצא שהבורר הינו סמכות שיפוטית המכריעה באופן בלעדי את הדין.
ברמה ה' , בית המשפט (הדין), זה פועל על הגדרות החוק הקובעות את סמכותו, את סדרי הדין, ופועל על-פי דיני ראיות. הוא כמובן המכריע את הדין. רק כשבערכאה זאת כמעט ולא נשמע קולם של בעלי הדין, רק של עורכי-הדין המייצגים אותם.
 
הגישור
מכל הרמות שראינו עד כה (בהן מעורב צד ג'), גישור הינו התהליך המאפשר ונותן מקום לצדדים לספר את סיפורם ולהשמיע טענותיהם, להציג מסמכים וראיות כאוות נפשם ולהגיב על טענות הצד שכנגד.
ניתן להופיע לגישור עם עו"ד, או לחילופין להתייעץ בכל עת איתו או עם אחר טלפונית. ניתן להשמיע את הטענות במעמד צד אחד (באופן חסוי, רק לאוזני המגשר), שהרי מגיעים לתהליך טעוני רגשות שלכאורה אינם מן העניין (על-מנת להסביר למגשר את שורשי ההתנגדות שלנו) .
 
מבין כל האמצעים האחרים, הגישור הינו התהליך הזול ביותר, חלק הארי מהגישורים "נסגרים" בהסדר גישור בתוך פגישה אחת עד שלוש פגישות.
 
ההכרעה באה מתוך הסכמה ולא מכפיה, תוך שביעות רצון (יחסית) מההישגים שהשיג כל צד.
גישור הינו תהליך בו כולם מנצחים, WIN - WIN  ולא WIN -  LOSE אחד מנצח ואחד מפסיד.
 
אגב כך, מנצח – מפסיד, הינה התוצאה בבית המשפט / הדין ובבוררות.
בדרך-כלל מי שמגיע לבית המשפט או לבוררות בטוח בצדקתו ובניצחונו, ברם ידוע הוא שרק צד אחד "מנצח".
 
בין אם המחלוקת הינה בין בני משפחה, עובד ומעסיק, חברים, שכנים, קונה ומוכר, בעלי עסקים,
סיום התהליך בגישור מביא להקטנת התרעומת, הכעס, ולעיתים גם השנאה.
הביטוי אומר "העולם קטן". אינך יודע אם תפגש שוב עם אותו אדם ובאלו נסיבות. על-אחת כמה וכמה כאשר מדובר בשכן או חבר לעבודה, בן משפחה או כל גורם אחד.
 
קלישאה אחרת אומרת "טוב חבר קרוב מאח רחוק", בגישור אלמנט "ההימור" אינו קיים, שהרי איש לא יחליט עבורך כיצד יסתיים הסכסוך וכך תוכל להפוך אויב פוטנציאלי לחבר, או לפחות למי שאינו אויב.
 
לסיום נזכיר רק כי בגישור שמורה למגושרים הזכות לקבוע מי יהיה הגורם המגשר (מה שאין כן בבית המשפט) וכן הזכות להפסיק את הגישור בכל שלב ולפנות / לשוב לבית המשפט.
 
ההשתתפות בגישור אינה פוגעת בזכויות של המגושרים לפנות לערכאות ואף חשובה לא פחות חובת החסיון על תהליך הגישור. משמע, הצד שכנגד לא יוכל להעלות דברים שהבאת בגישור והסכמות אליהם הגעתם, בתהליך המשא ומתן, אם הגישור נגמר בלא הסדר. בבית המשפט התהליך יתחיל מתחילתו ולא מהמקום בו נפסק הגישור.
 
התהליך הגישורי מתאים כמעט לכל אדם וכמעט בכל נושא שבמחלוקת, למעט  נושאים שבהם יש צורך לפסק-דין משפטי, הצהרתי.
 
אז אם הנכם מעורבים במחלוקת כלכלית, בסכסוך שכנים, במחלוקת עסקית, בגירושין, בפרוק שותפות, ירושות, קיום צוואות ועוד, הנכם מוזמנים להנות מכישוריו של אוריה זמיר ומניסיונו הרב בפתרון סכסוכים ויישוב מחלוקות.
 
התקשרו עוד היום ! ! !
 
4846136 - 050        9453551 - 057  
 
 
מהיר, יעיל, מנצח וזולחבר איגוד יועצי נישואין ומשפחה רבניים ינר - מומחה - ייעוץ נישואין אזרחי ורבני - גישור משפחה - גירושין- בוררות כהלכה - בוררות ואזרחית

יועץ נישואין - זוגי משפחה רבני - אוריה זמיר מגשר גירושין - משפחה - גישור אוריה זמיר יועץ נישואין - זוגי - משפחה - אוריה זמיר
מגשר עסקי - כללי - אוריה זמיר כירולוג פסיכודיאגנוסטי - כירולוגיה - אוריה זמיר בורר כהלכה - כללי - בוררות - אוריה זמיר
מנחה קבוצות - מוסמך משרד החינוך - אוריה זמיר נומרולוג - כירולוג קבלי - אוריה זמיר - נומרולוגיה כירולוגיה קבלית כירולוג הוליסטי - כירולוגיה הוליסטית - אוריה זמיר

 

 

 

דף כותב מאמרים מומחה :  http://www.articles.co.il/author/4291

 RSS - מנוי עדכון מאמרים

http://www.articles.co.il/authorss.php?id=4291 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב